JOHANNA BADE – cuda w Poznaniu

Ostatnie diakonisy opuściły Poznań na początku 1945 roku (po prawie 80 latach działalności) i znalazły schronienie w małej miejscowości Fuerstenwalde, blisko niemieckiej granicy. Dziś nie żyje już żadna z poznańskich diakonis, pamięć o nich prawie zaginęła, nie istnieje też żadna tablica upamiętniająca ich bytność w naszym mieście.

My od-pominamy jedną (pierwszą i zarazem najważniejszą) z nich – Johannę Bade, która przez ponad 40 lata była przełożoną poznańskich sióstr diakonisek. Doskonale władała językami niemieckim i polskim, uchodziła za pionierkę pielęgniarstwa; znana była jako skromna, lecz nad wyraz odważna kobieta, której nie straszne były pertraktacje z najwyższymi dygnitarzami miasta, biskupami czy uznanymi lekarzami. Na jej pogrzebie w 1911 roku (zachowało się zdjęcie!), który przypadł dokładnie w dniu jej 80 urodzin, zebrali się najwyżsi duchowni, władze miasta, wojsko, siostry diakonisy oraz tłumnie przybyli pacjenci i mieszkańcy miasta. Nic dziwnego, bowiem jako kobieta –  w dodatku w XIX-wiecznym Poznaniu, garnizonowej stolicy prowincji pruskiej – zdziałała niemal cuda. Była inicjatorką trzech szpitali, dwa z nich to potężne szpitalne kompleksy, w których leczyli się wszyscy poznaniacy, bez względu na narodowość i wyznanie. Kojarzycie Szpital Kliniczny przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego? To właśnie dzieło Johanny Bade.

6 października będziecie musieli jednak dotrzeć do innego (niezachowanego już niestety) szpitala – zapewne zdziwicie się, co stoi dzisiaj na jego miejscu… Pokażemy Wam także plac, na którym stał oryginalny kościół ewangelicki, ironicznie nazywany przez poznaniaków „portkami księdza“ – to tam właśnie Johanna Bade odkryła swoje powołanie do służby diakonicznej. A Wasze zadanie będzie wymagało pewnych zdolności manualnych… 🙂

Reklamy
Otagowane , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: