Sidonie Werner

Obrazek

Sidonie Werner urodziła się w Poznaniu 16 marca 1860 roku. Pochodziła z żydowskiej, pobożnej, ale wykształconej i otwartej rodziny kupieckiej, która później przeprowadziła się do Hamburga. Tam Sidonie ukończyła seminarium dla nauczycielek.

W 1904 roku założyła wraz z Berthą Pappenheim, znaną tez jako „Anna O.”, pierwszą pacjentką Freuda, Żydowski Związek Kobiet (Jüdische Frauenbund). Organizacja ta dążyła do równouprawnienia kobiet w gminach żydowskich, poprawy ich sytuacji w pracy zawodowej oraz w kwestii edukacji. Szczególnie ważnym celem była walka z prostytucją i handlem żydowskimi kobietami przemycanymi ze wschodniej Europy, szczególnie z Galicji, i sprzedawanymi do Ameryki Południowej. ŻZK prowadził kampanie informacyjne, walczył o ochronę prawną kobiet oraz rozwinął działalność żydowskich misji dworcowych (Bahnhofsmission), obok istniejących już podobnych akcji katolickich i protestanckich. Wolontariuszki dyżurowały na dworcach kolejowych i w portach, służąc radą i pomocą ubogim dziewczętom, potencjalnym ofiarom handlarzy. Jako znak rozpoznawczy nosiły specjalne szarfy (katoliczki biało-żółte, protestantki z różowym krzyżem na białej wstążce, natomiast żydowska misja była oznaczona Gwiazda Dawida).

Sidonie nigdy nie wyszła za mąż. Uważała, że „najlepszym posagiem dla żydowskiej dziewczyny było i pozostanie wykształcenie zawodowe”. Wzywała do porzucenia podwójnych standardów moralnych: „Również naszych synów wychowujmy w cnocie, nie tylko córki”. Zmarła w 1832 roku, miesiąc przed końcem Republiki Weimarskiej. Israelitisch-humanitäre Frauenverein żegnał ją słowami: „Wielkie i wszechstronne jest dzieło Sidonie Werner!”.

6 października pokażemy Wam ukryte i zapomniane miejsce, gdzie gromadziły się poznańskie Żydówki, tak jak Sidonie Werner, łączące tradycję z emancypacją i nowoczesnością.

                      Obrazek

Reklamy
Otagowane

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: