Kazimiera Pajzderska

 

Urodzona została (w Buczaczu) w tym samym roku, co Kazimierz Malewicz, Witold Wojtkiewicz czy Paul Klee i wtedy, gdy tworzyli Edgar Degas czy Józef Chełmoński – w 1879 roku. Żyła w ciągu kilku epok artystycznych. Dwukrotnie wychodziła za mąż. Obracała się w artystycznym świecie Poznania (od 1911 roku, tj. od momentu zamieszkania tu). Zmarła jeszcze przed rewolucją obyczajową na Zachodzie, przed III Rzeczpospolitą, przed Euro, przed powstaniem Pracownik Krytyki Feministycznej na UAM w Poznaniu – w roku 1959.

Była artystką: rzeźbiarką i malarką. Studiowała we Lwowie i w Paryżu w Académie Collarossi. Swoje prace wystawiała chociażby w paryskim Salon des Artistes Français, warszawskiej Zachęcie lub, co interesujące, na wystawie Artystek Polskich w Bydgoszczy (w 1931 roku).

Była aktywną działaczką Stowarzyszenia Artystów Wielkopolskich. Miał przyjemność być jej mężem Nikodem Pajzderski, historyk sztuki; ona wykonała poświęconą mu tablicę pamiątkową, która znajduje się na terenie Muzeum Narodowego.

Kazimiera Pajzderska była też edukatorką: przez pewien czas prowadziła wieczorowe kursy rysunku dla młodzieży pracującej.  

A co interesowało ją jako artystkę? Niewątpliwie była pasjonatką impresjonizmu, zwłaszcza na początku swej pracy artystycznej. Jej pierwsze rzeźby utrzymane są w tej właśnie stylistyce. W dwudziestoleciu międzywojennym, mieszkając już w Poznaniu, wykonała wiele prac o charakterze narodowym, przykładami są płaskorzeźby powstańców wielkopolskich czy płaskorzeźba na fasadzie Pomnika Serca Jezusowego w Poznaniu. A jako malarka uwielbiała malować kwiaty.

Jej mąż ma swoją ulicę w Poznaniu. A ona – czy została zapamiętana przez Poznań? 

 

Reklamy

One thought on “Kazimiera Pajzderska

  1. amanda zgniotek pisze:

    A jako malarka uwielbiała malować kwiaty. Przez krótki czas edukowała parę osób. Ogólnie nuda. Ulica jej się należy jak psu kiełbasa. ;]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: