Towarzystwo ,,Warta”

ObrazekNa moment cofnijmy się w czasie. Jest rok 1894. Właśnie powstała w Poznaniu hakata – organizacja, której podstawowym celem była ostateczna germanizacja ziem polskich w zaborze pruskim. W tym momencie każda kobieta z tzw. ,,wyższych sfer” otrzymuje list, a w nim zaproszenie do przystąpienia do – jeszcze tajemniczo brzmiącego, co się niedługo zmieni – Towarzystwa ,,Warta” oraz statut organizacji. Podpisane pod listem działaczki informowały we wspomnianym piśmie m.in., że ,,celem Towarzystwa […] jest udzielanie opieki dzieciom takowej potrzebującym, a środkiem najważniejszym do dopięcia jego zachęta wzajemna do prywatnego uczenia dzieci w granicach przez prawo dozwolonych, urządzanie zabaw i majówek dla dzieci, popieranie kolonii feryjnych itp.”.

Czy podpisane pod listem kobiety rzeczywiście w pełni oddały charakterystykę funkcjonowania ,,Warty”? Nie do końca. W rzeczywistości działaczki (,,Warta” była organizacją wyłącznie kobiecą, co w tamtych czasach stanowiło fenomen) skupione wokół Towarzystwa narażały się każdego dnia, zajmując się przede wszystkim tajnym nauczaniem dzieci języka polskiego. Już w 1898 r. zaczęły się represje względem ,,Warcianek” – nałożono na działaczki pierwsze kary grzywny, a Janina Omańkowska, zastępczyni przewodniczącej, za niezapłacenie kary trafiła do więzienia i otrzymała zakaz nauczania. Z nieprzychylnym stosunkiem władz do swojej działalności kobiety musiały zmagać się aż do odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednak nie zaniechały swojej działalności. Szczególnie narażona na represje była wieloletnia przewodnicząca stowarzyszenia, Aniela Tułodziecka, która w 1913 r. po procesie sądowym została skazana na 12 dni więzienia albo 60 marek grzywny i – nie godząc się z wyrokiem i odmawiając zapłaty kary – dobrowolnie udała się do aresztu. Opuszczenie przez nią więzienia 14 czerwca 1913 r. stało się okazją do demonstracji patriotycznej – policja oszacowała zgromadzenia na około 2 tysiące osób.

6 października każdy uczestnik gry ,,Pozgranianki” otrzyma zaproszenie na zebranie ,,Warty”.  Serdecznie zachęcamy do skorzystania z niego, by choć przez chwilę odczuć atmosferę, jaka towarzyszyła spotkaniom tych dzielnych Poznanianek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: