Maria Rataj

 

Maria Rataj nie była poznańską artystką, edukatorką, działaczką społeczną, nie bywała na salonach, ani nawet nie miała znanego męża. Pomimo braku takich informacji w jej życiorysie – albo właśnie dlatego – osoba tejże kobiety jest warta opisania i zapamiętania.

Myszka, z urodzenia Kaliszanka, przyszła na świat 6 lipca 1918 roku, jednak to Poznań stał się jej przestrzenią życiową aż do śmierci w 8 czerwca 1995 roku. Tak o nim pisze:

Poznań, to miasto przygarnęło mnie do siebie. Zależnie od kaprysu to gnało ulicami do utraty tchu, skręcając kiszki z głodu, to niby sadysta odsłaniało przed młodocianymi oczyma dzieje grzechu, jęk, ciemnych zaułków, lub oczarowywało blaskiem neonów i dobrobytu. Nie tylko w mieście miałam rodzica, bo znalazłam prócz rodzonej, jeszcze drugą matkę, Wartę.

W „pakiecie” od rodziców dostała wyjątkowy zestaw genów: matka Niemka, spokrewniona była z zacnymi rodami Hindeburgów i Stolzbergów. Z kolei od strony ojca Polaka odziedziczyła dodatkowo rosyjskie korzenie, gdyż babka była rodowitą Kijowianką z rodu Carewiczów. Lecz „Was heisst Titel ohne Mittel”1? Porzucona przez ojca i wychowywana przez niestroniącą od alkoholu matkę, Maria już w wieku sześciu lat musiała zmierzyć się dorosłymi problemami. Oprócz zajmowania się młodszym bratem Bolesławem, wzięła na siebie obowiązek dostarczania do domu opału i jedzenia, dbania o pokój i zarobku (sprzedawała włoszczyznę, cukierki i chodziła) na posyłki. Jeszcze przez długi czas nie skończyły się kłopoty finansowe w domu Ratajów. Maria służyła jako pomoc domowa, sprzątaczka w szkole czy przy oporządzaniu zieleni miejskiej. Paradoksalnie, sytuacja życiowa Marii polepszyła się wraz z nadejściem II Wojny Światowej. W trosce o swoich dwóch synów, podpisała Volkslistę, jednak potajemnie wspierając Polaków.

Powyższy opis jest zbyt krótki na to by przedstawić wszystkie zawiłości losów Marii Rataj. Przede wszystkim brakuje tutaj emocjonalnego stosunku do miasta, w którym przyszło jej przeżywać dobre i złe chwile. Jeśli chcemy lepiej poznać naszą bohaterkę najlepiej sięgnąć po jej autobiografię „Grzeszne miasto”. Fragmenty jej wspomnieć wykorzystamy również podczas Gry miejskiej!!!

 

1 Co znaczy tytuł bez środków/majątku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: